Vajinismus, cinsel ilişkiye girmek istemesine rağmen elinde olmadan, istemsiz, refleks olarak, irade dışı kasılmasına bağlı cinsel ilişkinin gerçekleşmemesi durumudur.

Vajinismus Tedavi Merkezi Dr. Saygın Micozkadıoğlu olarak, gözlemlediğimiz en inemli neden cinsellikle ilgili, cinsel birliktelikle ilgili yetersiz, yanlış ve eksik bilgilendirmeye bağlı olduğudur.

%95'ini de psikolojik korku ve endişeye bağlı gelişirken, %5'inde anatomik nedene bağlı Vajinismus gelişir.


Kaygı bozukluğuna "psikolojik" nedenler olarak birçok neden sayılabilir.
1- Katı ahlak ve toplum kuralları, cinsellikle ilgili, cinsel birliktelikle ilgili tabular,günah ve ayıp gibi kavramların bilinçaltına yanlış yerleşmesi,
2- Cinsellik ve ilk cinsel birliktelik ile ilgili yanlış duyumlar, yargılar ve inanışlar,
3- Kız çocuklarına öğretilen 'hymenin' kızlık zarının korunması gerektiği ve bunun değerli olduğu öğretisi,
4- Cinselliğin kötü, ayıp ve günah olarak algılatılması ve erkeklerden uzak durulması gerektiği gibi olası tecrübelerin başına gelebileceği,
5- Taciz, tecavüz gibi olaylar,
6- Normal cinsel yaşamı olan, ilk başta vajinismus problemi olmayan kadınlarda da sonradan gelişebilir. Bu durum özellikle zor bir doğum, düşük, jinekolojik müdahalelere ve kaba yapılan kadın doğum muayenesinden, ya da jinekolojik operasyonlardan sonra özellikle kadın doğumla ilgili kanser vakalarına bağlı yapılan jinekolojik ameliyatlara bağlı olarak gelişebilir.
Bunun yanı sıra neden, niçin, niye korktuğunu bilmeden de vajinismus sorununu yaşayabilir ki, bu da sonuç da bir nedendir. Ayrıca organik nedenler şöyledir:
1- Anatomik engeller, vajinanın tam gelişmemiş olması, kızlık zarının kalın olması, vajina duvarında perde olması,
2- Bartholin absesi ve kisti.
3- Vajinal iltihaplar ve akıntılar, "PIH-Pelvik inflamatuar Hastalık"